Cellulit

Cellulit.

Stopnie i rodzaje cellulitu.

Czym jest więc ten niechciany cellulit?

Cellulit określany również nazwą "lipodystrofia" to zmiana okreslana jako "efekt pomarańczowej skórki" to defekt kosmetyczny, defekt z którym walka jest trudna. Na taką dolegliwość skazane są przede wszystkim panie. Cellulit, to po prostu nierównomiernie usytuowana tkanka tłuszczowa. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe nakładają się na siebie tworząc nieładne pofałdowania. Zdrowe komórki tłuszczowe mają wielkość ziarenek ryżu i są położone jedna przy drugiej tworząc tkankę tłuszczową. Zmiany pojawiają się w momencie kiedy dochodzi do zmian hormonalnych. Jest to wiek dojrzewania u dziwcząt i wiek przekwitania u kobiet, kiedy objawy związane z tworzeniem się cellulitu moga się nasilać.

Przygladając siętemu problemowi bliżej rozpoznać możemy różne stopnie i różne rodzaje powstających zmian cellulitowych. Generalnie wyróżnić możemy : cellulit wodny, który powstaje z nadmiaru wody zatrzymanej w organizmie jak również może być związany z upośledzeniem naczyń limfatycznych, oraz cellulit tłuszczowy, który występuje o wiele częściej i jest znacznie trudniejszy do zwalczenia.

Wyróżniamy cztery stopnie tworzenia się cellulitu pod względem zaawansowania:

STOPIEŃ PIERWSZY - cellulit lekki wodny: W pozycji leżącej skóra wygląda gładko. W pozycji stojącej jak również przy ucisku palcami pojawiają się niewielkie nierówności. W początkowej fazie jest to proces odwracalny. Doskonałym sposobem na pozbycie się cellulitu wodnego jest drenaż limfatyczny manualny. Jest to powolny rytmiczny ,delikatny masaż uciskowy, który usprawnia krążenie krwi i limfy. Limfa jest to płyn ustrojowy, który tworzy zastoje wodne. W czasie drenażu limfa zostaje odprowadzona do węzłów chłonnych i obrzęk znika. STOPIEŃ DRUGI - cellulit średni: Nierównomierni rozłożona tkanka tłuszczowa zauważalna jest zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej. Stwardniała tkanka uciska włókna nerwowe, powodując bolesność. Do walki z tym rodzajem skórki pomarańczowej stosuje się liposukcję ultradźwiękową, masaż bańką chińską, owijanie ciała bandażami nasączonymi substancją aktywną oraz różne zabiegi kosmetyczne na ciało. STOPIEŃ TRZECI - cellulit ciężki, tłuszczowy: Na skórze, w każdej pozycji widoczne są złogi komórek tłuszczowych. Są one grube i oddzielone głębokimi bruzdami. Palpacyjnie wyczuwalne są grudki w głębszych warstwach. Sposobem na pozbycie się takiego cellulitu, ujędrnienie skóry jest intensywny masaż bańką chińską, czy zabieg dermomasażerem. Masaż ten polega na zassaniu fałdu skórnego i przesuwaniu bańką po ciele stosując określone ruchy. Pozwala ruszyć i później upłynnić złogi tłuszczowe a co za tym idzie wygładzić i ujędrnić skórę ud, pośladków, brzucha. Bardzo dobrym i popularnym zabiegiem jest również zabieg falami radiowymi na ciało i liposukcja ultradźwiękowa. STOPIEŃ CZWARTY - cellulit ciężki: Jest to najbardziej zaawansowana i trudna do zniwelowania postać cellulitu. Nierówności widoczne są w każdej pozycji. Na skórze widoczne są dużych rozmiarów grudki przypominające kalafior. Tu, oprócz wspomnianych wyżej zabiegów powinno się włączyć dietę niskotłuszczową. Koniecznością jest również aktywność ruchowa, która przyspiesza spalanie tłuszczu. Można wspomagać się również suplementacją zawierającą tzw. "spalacze tłuszczu".

Kiedy cellulit się pojawia należy najszybciej, jak się da, zacząć z nim walczyć. Popularne domowe sposoby walki z cellulitem to między innymi masaż np. podczas kąpieli, naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą czy samodzielnie wykonany peeling z fusów kawy z dodatkiem ulubionego balsamu lub kremu. Niezbędna jest tu oczywiście wktywność fizyczna.

Niemniej jednak trzeba wcześniej zapobiegać tworzeniu się złogów. Najczęsciej jednak nam się ta rzcz nie udaje. Z zasady przegapiamy czas, w którym cellulit zaczyna się tworzyć i później zostaje już tylko walka. Bezsprzecznie należy zwracać uwagę na zdrowe odżywianie. Niezależnie od budowy ciała czy wagi cellulit można sporadycznie już znaleźć u młodszych nastolatek. Prawidłowe odżywiani, brak używek, aktywność fizyczna, spożywanie dużej ilości wody, ograniczenie spożywania fast foodów i dużej ilości słodyczy może w znacznym stopniu zapobiec pojawieniu się niechcianego problemu.

sposob na cellulit