Masaż Sportowy

Masaż Sportowy.

Czym jest masaż sportowy.

Masaż sportowy jest przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie. W zależności od rodzaju wykonuje się go między zawodami, a także przed dużym wysiłkiem fizycznym.
Ma wiele powiązań z masażem klasycznym o właściwościach leczniczych. Jednak masaż sportowy wykonuje się z użyciem większej siły i energii więc nie zawsze jest bezbolesny. Stanowi on element odnowy biologicznej.

Masaż sportowy jest też podobny do masażu izometrycznego, który ma na celu odbudowę masy i siły mięśniowej. Jest ukierunkowany na przywrócenie posiadanej sprawności sprzed urazu. Ma także za zadanie wspomóc osiąganie jak najlepszych wyników sportowych.

 



Przebieg masażu sportowego


Jak przygotować się do wizyty w gabinecie masażysty? Przede wszystkim umyć całe ciało. Jeśli na powierzchni ciała są rany, powinny zostać odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone.
Podczas wykonywania masażu sportowego masażysta korzysta z różnych technik masażu, na przykład głaskania, rozcierania, ugniatania i opukiwania. Pierwsza z nich ma poprawić pracę gruczołów na powierzchni skóry.
Rozcieranie polega na wykonywaniu rękoma kolistych ruchów. Pomaga w rozciągnięciu ścięgien i mięśni. Sprawia, że naturalna ruchomość stawów zostaje przywrócona. Bezpośrednio na mięśnie stosuje się ugniatanie. Ta technika wyróżnia się kontrolą siły nacisku. Natomiast aby poluźnić mięśnie całego ciała i rozluźnić naczynia krwionośne, masażysta wykonuje opukiwanie, ruchy siekające i uderzenia klaszczące.


Przebieg i czas masażu sportowego zależy od jego rodzaju.
rozgrzewający - max 10 min
międzywysiłkowy? - ?15 min
treningowy - 1h



Zalety masażu sportowego
 

Częstotliwość korzystania z masażu sportowego zależy od takich czynników jak płeć, wiek, stopień przygotowania ciała do wysiłku, rodzaju sportu i powierzchnia masowanego ciała. Aby masaż sportowy działał, należy stopniowo zwiększać czas jego trwania oraz intensywność bodźców.

Masaż sportowy - od wielu lat jest to niezbędny element procesu treningowego sportowców. Pozwala zlikwidować skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega kontuzjom.

Jest przydatny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą zrobić wysiłek, zanim zdążą odpocząć, dotyczy to dyscyplin trwających wiele dni.
Masaż sportowy różni się od klasycznego wkładem siły i energii, oraz przewagą technik rozcierania i ugniatania. Można stosować go na wybrane części ciała lub na cały organizm. Działanie masażu sportowego jest różnorodne, jednakże posiada głównie właściwości regenerujące. Dlatego jest to część odnowy biologicznej.
 


Funkcje masażu sportowego


Poza regeneracyjną funkcją masaż sportowy może pełnić też rolę rozgrzewającą, leczniczą, rozluźniającą, rozszerzać zdolności czynnościowe, podwyższać zdolność mięśni do działania, poprawiać koordynację w zależności od siły i wykonania.

 

 

 

 
G
M
T
Y
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków
 
 
Opcje : Historia : Opinie zwrotne : Donate Zamknij